NVMe یک استاندارد ارتباطی مخصوص حافظه‌های SSD است . دلیل سرعت بالای این نوع استاندارد استفاده از درگاه PCIe است . به‌دلیل استفاده از رابط‌های قدیمی، بسیاری از حافظه‌های SSD نمی‌توانستند از حداکثر سرعت خود در تبادل داده‌ها استفاده کنند .

علت اصلی افزایش سرعت کامپیوتر های نسل جدید حافظه‌های SSD هستند. . حافظه‌های مکانیکی درحال تلف کردن پتانسیل پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک بودند و افزایش سرعت چرخش آن‌ها نیز ثمر بخش نبود. در نهایت SSDها توانستند خلاء ایجادشده میان قدرت پردازنده و سرعت حافظه را پر کنند .
میانگین سرعت در حافظه‌ های مکانیکی حدود ۲۰۰ مگابایت بر ثانیه است. درحالی که این مقدار برای حافظه‌های ساتا SSD برابر با ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه و برای NVMe SSD به‌ مقدار ۳ گیگابایت بر ثانیه می‌رسد.

مقایسه حافظه ساتا SSD با NVMe SSD

درگاه SATA توانسته است در نسخه 3.3 خود به سرعت 16 گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کند، اما بیشتر درگاه‌های تجاری موجود در رایانه‌ها دارای نهایت ظرفیت ۶ گیگابیت بر ثانیه هستند . در عملکرد واقعی نیز سرعت آن‌ها نهایتا به ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد.

PCIe اکنون بهترین گزینه برای اتصال کارت‌های گرافیک اکسترنال به رایانه‌ها است. همچنین حافظه‌های اکسترنال NVMe از رابط PCIe استفاده می‌کنند که سبب می‌شود سرعت آن‌ها تقریبا همانند حافظه‌های داخلی باشد.