NFT چیست؟

در سال‌های اخیر دنیای هنر با ظهور Non-Fungible Tokens یا NFT دستخوش دگرگونی بزرگی شده است؛ اما به راستی، NFT چیست؟  آینده NFT چیست؟

این دارایی‌های دیجیتال، دنیای هنر را تغییر داده‌‌اند و به هنرمندان و مجموعه داران راه جدیدی برای خلق، نمایش و به دست آوردن آثار منحصر به فرد ارائه می‌دهند.

NFTها یک نوع توکن‌ رمزنگاری هستند که در یک شبکه بلاک چین قرار می‌گیرند. این توکن‌ها راهی امن و شفاف برای نشان دادن مالکیت یک قطعه از محتوای دیجیتال را به وجود آورده‌اند.

این محتوا می‌تواند هر چیزی باشد، از یک اثر هنری گرفته تا یک توییت یا یک کلیپ ویدئویی.

یکی از مزایای کلیدی NFTها این است که جریان درآمد جدیدی را برای هنرمندان فراهم می‌کنند تا بتوانند آثار دیجیتالی خود را مستقیماً به خریداران بفروشند.

ارزش یک NFT به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با مزایا، معایب و آینده ان اف تی‌ها آشنا کنیم.

NFT چیست؟
ان اف تی‌ها یک توکن پیشرفته هستند.

مزیت اصلی NFT ها

هنرمندان با ایجاد و فروش NFT می‌توانند به مخاطبانی جهانی دست یابند و به روشی جدید و هیجان انگیز با طرف‌داران خود ارتباط برقرار کنند.

مزیت دیگر NFTها این است که به کلکسیونرها اجازه می‌دهند یک اثر هنری یا محتوای منحصر به فرد را خریداری کنند که قابل تکرار نیست.

مزیت دیگر NFTها این است که به کلکسیونرها اجازه می‌دهند یک اثر هنری یا محتوای منحصر به فرد را خریداری کنند که قابل تکرار نیست.

این امر باعث می‌شود ارزش دارایی آن‌ها به‌مرورزمان حتی از قبل نیز بیشتر شود.

حال که با مزیت این توکن‌ها آشنا شدیم، این پرسش به وجود می‌آید که معایب ان اف تی چیست؟

مهمترین معایبNFT ها

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در مورد NFTها تأثیرات زیست محیطی آنهاست. فناوری بلاک چین که برای ایجاد NFTها استفاده می‌شود به مقادیر قابل توجهی انرژی برای فعالیت نیاز دارد.

این موضوع سؤالاتی را در مورد تأثیر محیط‌زیستی این توکن‌ها ایجاد کرده است. شاید بپرسید تأثیر زیست محیطی ان اف تی چیست؟ و چه معنایی دارد؟

در واقع برخی برآوردها نشان می‌دهد که مصرف انرژی شبکه‌های بلاک چین محبوب مانند اتریوم با کشورهای کوچکی مانند ایسلند یا لوکزامبورگ برابری می‌کند!

این امر باعث شده است برخی از منتقدان استدلال کنند که هزینه زیست محیطی ایجاد و تجارت NFTها بیشتر از مزایای آنها می­شود.

یکی دیگر از چالش‌های NFTها امکان کلاهبرداری است. در حالی که فناوری بلاک چین روشی ایمن و شفاف برای تأیید مالکیت دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد؛ اما بی اشتباه نیست.

قبلاً مواردی از فروش NFTهای جعلی به صورت آنلاین وجود داشته و برای خریداران دشوار است که بدانند آیا کالای واقعی را دریافت می‌کنند یا خیر.

قبلاً مواردی از فروش NFTهای جعلی به صورت آنلاین وجود داشته و برای خریداران دشوار است که بدانند آیا کالای واقعی را دریافت می‌کنند یا خیر.

علاوه بر این مواردی وجود داشته است که فروشندگان عمداً ارزش و منحصر به فرد بودن NFTهای خود را به منظور کسب سود، بیشتر از حالت عادی معرفی کرده‌اند!

یکی دیگر از نقاط ضعف بالقوه NFTها عدم فیزیکی بودن آنهاست. در حالی که داشتن یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد می‌تواند هیجان انگیز باشد؛ اما تجربه مشابه داشتن یک قطعه هنری ملموس یا کلکسیونی را ارائه نمی‌دهد.

مزایای NFT ها
ان اف تی‌ها انواع مختلفی دارند.

آینده NFT

در ادامه متن ان اف تی چیست؟ با یک پرسش مهم مواجه هستیم و آن اینکه در مورد آینده ان اف تی­ها چه پیش­بینی می­شود؟

آینده توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) هنوز نامشخص است؛ اما نشانه‌هایی وجود دارد که بیانگر آن است که تکامل آنها در سال‌های آینده به سرعت پیش خواهد رفت.

یکی از زمینه‌های رشد احتمالی ان اف تی‌ها، دنیای بازی‌های آنلاین است، جایی که NFTها می‌توانند برای نشان دادن دارایی‌های دیجیتالی منحصر به فرد افراد (مانند سلاح‌ها، لباس‌ها و…) استفاده شوند.

این موضوع می‌تواند جریان‌های درآمدی جدیدی را برای توسعه‌دهندگان بازی‌های مختلف ایجاد کند و به بازیکنان راهی برای مالکیت و تجارت آیتم‌های ارزشمند درون بازی ارائه ‌دهد.

یکی دیگر از کاربردهای آتی NFTها می‌تواند مربوط به صنعت موسیقی باشد، جایی که می‌توان از آنها برای نشان دادن مالکیت آهنگ‌ها یا آلبوم‌ها و همچنین بلیط‌های کنسرت استفاده کرد.

این امر می‌تواند به هنرمندان کمک کند تا به طور مؤثرتری از کار خود درآمدزایی کرده و فرصت‌هایی را برای طرف‌داران فراهم کرده تا از هنرمند مدنظر خود به خوبی پشتیبانی کنند.

آینده NFT
آينده ان اف تی‌ها روشن است.

ظهور کاربردهای جدید NFT ها

با ادامه پیشرفت فناوری بلاک چین، ممکن است شاهد ظهور راه‌های جدیدی برای استفاده از NFT­ها باشیم.

به‌عنوان‌مثال برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که NFT‌ها در نهایت می‌توانند برای نشان دادن مالکیت دارایی‌های فیزیکی مانند املاک یا خودروها استفاده شوند!

به طور کلی در حالی که آینده NFTها هنوز تا حد زیادی ناشناخته است، احتمالات هیجان انگیز زیادی در این زمینه وجود دارد.

همان‌طور که این فناوری به توسعه و بلوغ خود ادامه می‌دهد،‌ می‌توان به پیشرفت آن امیدوار بود. برای پاسخ به این پرسش که آينده ان اف تی چیست؟

باید بازار کلی این توکن‌ها را به صورت مداوم مورد بررسی قرار دهیم. این همان موضوعی به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

امروزه امکان بررسی لحظه‌ای کلیه ان اف تی‌های فروخته شده وجود دارد.

یکی از محبوب‌ترین ان‌ اف‌ تی‌های فروخته شده در سال‌های اخیر مربوط به تصویر نقاشی یک میمون بود که در حالت‌های مختلف طراحی می‌شد.

این ان اف تی در برخی از بازارهای جهانی تا ده هزار دلار نیز به فروش می‌رفت که خود رقم خیره‌کننده‌ای به شمار می‌رود و نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای بازار ان اف تی‌ها در سال‌های آینده است.

امکانات NFT
امکان خرید و فروش ان اف تی‌ها وجود دارد.

سخن پایانی

توکن‌های غیر قابل تعویض یا ان اف تی‌ها (NFT) این پتانسیل را دارند که روش ایجاد، نمایش و کسب دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد را متحول کنند.

در حالی که آنها مزایای زیادی مانند ایجاد جریان درآمد جدید برای هنرمندان و روشی مطمئن برای تأیید مالکیت محتوای دیجیتال را ارائه می‌دهند؛ اما با چالش‌ها و نگرانی‌هایی مانند تأثیرات زیست‌محیطی منفی و امکان کلاهبرداری همراه هستند.

برای پاسخ به این پرسش که آینده ان اف تی چیست؟ باید گفت NFTها می‌توانند کاربردهای جدیدی در بازی‌های آنلاین، موسیقی و حتی دنیای فیزیکی پیدا کرده و فرصت‌های جدیدی را برای هنرمندان، کلکسیونرها و سرمایه گذاران ایجاد کنند.