وردپرس چیست ؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌باشد. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگ‌نویسی بود که امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار می‌داد و سپس به صورت یک CMS یا نرم‌افزار متن باز برای مدیریت محتوای سایت‌ها معرفی شد. اکنون وردپرس جدید ترین نسخه خود که نسخه 5 این سی ام اس میباشد را ارائه داده است که به بررسی ویژگی ها و امکانات آن خواهیم پرداخت .
وردپرس با زبان برنامه‌نویسی php  نوشته شده و از دیتابیس  MYSQL  استفاده می‌کند . همچنین نسخه‌ای برای دیتابیس  PostgreSQL نیز موجود می‌باشد . این سیستم کاملاً رایگان و متن باز است. وردپرس در ادامه راه پروژهٔ موفق b۲ است که در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت.

ویژگی‌های جدید وردپرس 5 چیست ؟

 

1 . گوتنبرگ ، ویرایشگر جدید

اصلی ترین تغییر در نسخه وردپرس 5 ویرایشگر جدید آن به نام گوتنبرگ ( Gutenberg ) هست که امکانات جدیدی برای تایپ و ویرایش نوشته را در اخیتار شما قرار می‌دهد .
ویرایشگر جدیدی وردپرس بعد از سال ها جایگزین ویرایشگر کلاسیک این سیستم مدیریت محتوا شده است . گوتبرگ را می‌توانستید قبل از ارائه نسخه 5 وردپرس به صورت آزمایشی دانلود کرده و استفاده کنید و اکنون نیز با آپدیت نسخه 5 وردپرس ، این ویرایشگر به صورت پیش فرض روی آن قرار دارد .
بر خلاف انتظار ها ، این ویرایشگر بسیار ضعیف بود ه و اصلا رضایت کاربران را جلب نکرده است به طوری که امتیاز 2.2  از 5 را کسب کرده است که این یعنی افتضاح !!!
توصیه میشود از ویرایشگر ها و امکانات صفحه ساز هایی مثه المنتور برای ویزایش استفاده کنید یا اینکه ویرایشگر کلاسیک را دوباره به صورت افزونه روی وردپرس خود نصب کنید .
برای دانلود ویرایشگر کلاسیک میتوانید با کلیک بر روی اینجا  استفاده کنید .

برای سوییچ کردن از گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک و غیر فعال کردن گتنبرگ کافی است پس از نصب ادیتور کلاسیک ،  به منوی مدیریت سایت خود رفته و به قسمت تنظیمات یا  settings رفته سپس به قسمت نوشتن یا  writing بروید . حال گزینه Default editor for all users را روی ویرایشگر کلاسیک قرار دهید .
همچنینی میتوانید به کاربر سایت که دسترسی به ویرایشگر دارد این اجازه را دهید که از منوی کاربری خودش انتخاب کند از کدام ویرایشگر استفاده کند . برای اینکه این اجازه را دهید در همان قسمتی ویرایشگر را روی کلاسیک گذاشتید گزینه ای وجود دارد به اسم Allow users to switch editors که باید آن را روی  yes  بگذارید .

2 . آپدیت امنیتی وردپرس

امنیت در هر سیستم مدیریت محتوا حرف اول رو میزنه که باید تا بالاترین سطح ممکن تامین بشه. در هر نسخه از وردپرس هم موارد امنیتی جزئی و کلی زیادی تغییر کرده و در صدد این هستند که امنیت سایت شما را بیشتر کنند. هرگونه نقص امنیتی در سیستم مدیریت محتوا میتونه خسارات جبران ناپذیری را براتون ایجاد بکنه . توصیه میشه که هرچه زودتر ورژن وردپرس خودتون را ارتقا بدید تا بتونید از امنیت بهتر اون برخوردار بشید .

3. ویرایشگر Front-end

اگر با صفحه ساز هایی مثه ویژوال کامپوزر کار کرده باشید با ویرایشگر front end  آشنایی دارید . این ویرایشگر ، تغییرات را در نمای ظاهری سایت برای شما محیا میکند تا بتونید بهتر تصمیم بگیرید کدوم قسمت نوشته یا صفحه را دارید تغییر میدهید . با این ویرایشگر شما میتوانید در تبلت و موبایل بهتر از ویرایشگر وردپرس سایت استفاده کنید و نیاز نباشه باری نوشتن و ویرایش هر بار به سراغ لپ تاپ و کامپیوتر خودتون برید .