پس از تلاش بسیار و زحمات فراوان بالاخره سایت شما طراحی شده است و اصطلاحاً بالا – Up – شده است، تازه، کار شما برای بازاریابی و شناخت سایت به مخاطبان شروع شده است. اگر تا اینجا طراحی سایت را بصورت اصولی و استاندارد انجام داده و پشتکار لازم را برای ادامه فعالیت داشته باشید؛

گوگل هم به کمک شما می آید تا در وسعت جهانی شناخته شوید. این همان
چیزی است که به آن سئو می گوییم و باید سایت شما به نحوی باشد که موتورهای جستجو بتواند آن را شناسایی و در فهرست نتایج خود نشان دهد. برای موفقیت در گوگل سه قدم وجود دارد:
– بررسی سایت توسط crawler های گوگل
– ایندکس شدن صفحات
– نمایش در لیست نتایج جستجو

Crawling به چه معناست؟

در واقع منظور از Crawler همان روبات گوگل است که صفحات خاصی از وب را بررسی می‌کنند.هر سایتی که منتشر می‌شود روبات‌های گوگل صفحات آن سایت را بررسی می‌کنند تا از ثبت شدن این صفحات در وب اطمینان حاصل کنند.

ایندکس چیست؟

پس از Crawl کردن سایت توسط روبات گوگل، اطلاعات صفحه در بخش دیتابیس اصلی گوگل و در دسته خاص خود ذخیره می‌شوند. این فرآیند را ایندکس کردن سایت می‌نامند. در واقع موتور جستجوی گوگل صفحات وب را که از قبل توسط روبات‌ها بررسی شده اند برای دسترسی راحت طبقه بندی (ایندکس) می‌کند. اسکرین شات هایی توسط روبات‌های جستجواز آخرین وضعیت سایت در هنگام بررسی انجام شده گرفته می‌شود تا در زمان لزوم به صورتCache  نمایش داده شود. در نتیجه برای حضور در نتایج گوگل باید در ابتدا از ایندکس صفحات سایت خود توسط گوگل اطمینان حاصل کرده و سپس با رعایت فاکتورهای سئو می‌توانید رتبه خود را در نتایج جستجوی گوگل ارتقا دهید.
در صورتی که اصول اولیه را در سایت  خود رعایت کرده باشید و ایرادی در محتوا و صفحات سایت تان وجود نداشته باشد،  توسط موتورهای جستجو ایندکس خواهد شد. شما می‌توانید با استفاده از پنل مدیریت گوگل وبمستر خود و در بخش Index Status وضعیت ایندکس سایت و تعداد صفحات ایندکس شده سایت خود در گوگل را مشاهده نمایید.

در ادامه به معرفی ۱۰ گام  که به ایندکس شدن سریع تر صفحات وب سایت شما کمک می کند را مرور خواهیم کرد.

۱. گوگل وبمستر تولز
مهم‌ترین قدم برای بهبود ایندکس سایت ساخت اکانت گوگل وبمستر تولز، اکانت گوگل آنالیتیکس و استفاده از آن‌هاست. با استفاده از اکانت وبمستر تولز، سایت خود را به گوگل معرفی و وضعیت بازدید روبات‌های گوگل از سایت خود را مشاهده کنید.
۲.Fetch as Google
در گوگل وبمستر تولز گزینه‌ایی وجود دارد  که شما می‌توانید برای درخواست بررسی و معرفی صفحات جدید سایت از آن استفاده کنید. این گزینه Fetch as Google نام دارد.
برای ایندکس سایت از این طریق از نوار کناری و در بخش Health گزینه Fetch as Google را انتخاب نمایید. آدرس مورد نظر خود را وارد کرده و بر روی دکمه Fetch کلیک کنید. پس از اینکه وضعیت Successful نمایش داده شد، دکمه Submit را کلیک کنید.

برای ایندکس سایت دو روش وجود دارد:
۱-بررسی یک صفحه مشخص
۲- بررسی آدرس مورد نظر با تمام لینک‌های موجود در آن
با استفاده از روش اول می‌توانید ۵۰۰ صفحه در هفته را بررسی کنید ولی در روش دوم تنها قادر خواهید بود ۱۰ بار در ماه درخواست داشته باشید.
۳. نقشه سایت
XML Sitemap  یا نقشه سایت، نقشه ای برای روبات‌های گوگل است و آن‌ها را به صفحات داخلی سایت شما راهنمایی می‌کنند. شما می‌توانید برای بهبود وضعیت ایندکس شدن سایت با استفاده از ابزار ساخت نقشه سایت، نقشه سایت خود را بسازید. بعد از ساخت سایت مپ آن را در حساب وبمستر خود معرفی کنید.
۴. لینک‌های ورودی به سایت
در صورتی که برای سایتتان از سایر سایت‌هایی که قبلاً توسط روبات‌های موتور جستجو بررسی شده لینک‌های باکیفیت دریافت کنید روبات‌های گوگل سایت شما را با سرعت بیشتری ایندکس خواهند کرد. به عبارت دیگر هر چه از سایت های پر بازدید و با رتبه خوب، لینک بیشتری به سایت شما شود، گوگل به اهمیت سایت شما پی می برد و زودتر سایت شما شناسایی و index می کند.
۵. گوگل پلاس
اکانت گوگل پلاس بسازید و در آن مطلب بگذارید و به سایت خود لینک دهید. با توجه به اینکه گوگل پلاس از سرویس‌های اصلی گوگل به حساب می آید روبات‌ها این لینک‌ها را به صورت ویژه ای بررسی خواهند کرد. پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود ایندکس سایت از شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز استفاده کنید.
۶. رعایت نکات کد نویسی
با کد نویسی اصولی و اطمینان یافتن از رعایت استانداردهای W٣C کار روبات‌های گوگل را برای ایندکس سایت خود راحت‌تر کنید و سرعت انجام کار را افزایش دهید. توصیه می‌شود که به نسبت متن به کد سایت خود توجه کنید. شما می‌توانید با استفاده از ابزار بررسی سایت وضعیت کدها و سایر قسمت‌های سایت خود را بررسی کنید.
۷. بارگذاری سریع، ایندکس سریع‌تر
سایت‌هایی که سرعت بارگذاری آن‌ها بالاست، با سرعت بیشتری توسط گوگل ایندکس می‌شوند. توصیه هایی برای بارگذاری سریع تر سایت
۸. لینک سازی داخلی در سایت
سعی کنید که صفحات داخلی سایت با یکدیگر ارتباط داشته باشند خصوصاً زمانی که صفحه اصلی شما ایندکس شده باشد مطمئن شوید که تمامی صفحات با یکدیگر ارتباط دارند و بین مطالب لینک‌های مرتبط وجود دارد. این کار باعث می‌شود که روبات‌ها صفحات ایندکس نشده سایت شما را نیز بررسی کنند.
۹. ناوبری مناسب
ناوبری خوب به ساختار لینک‌هایی که در بالا ذکر شد کمک خواهد کرد. داشتن ساختار navigation مناسب به همان اندازه که باعث راحتی استفاده کاربران می‌شود برای ایندکس شدن سریع سایت شما نیز مهم است.
نکته: برای داشتن ناوبری مناسب از Breadcrumb استفاده کنید
۱۰. محتوای تازه و مفید
وب سایت خود را به طور منظم به روز رسانی کنید. محتوای با ارزش و مفید روبات‌های گوگل را جذب خواهد کرد حتی اگر سایت شما ایندکس شده باشد با هربار اضافه کردن مطلب جدید بطور مرتب و در زمانهای خاصی روبات‌های گوگل نیز وارد شده و وضعیت ایندکس سایت شما را بروز خواهند کرد.