همین چندین سال پیش بود که اگر می‌خواستید طراحی یا برنامه‌نویسی سایت را یاد بگیرید؛ احتمالاً مراجعه به کلاس‌ها و مؤسسات آموزشی و یا تهیه CD های آموزشی تنها گزینه‌هایی بود که می‌توانستید انتخاب کنید.

خوشبختانه باید گفت که امروز به لطف توسعه اینترنت و دسترسی آسان اکثر افراد به آن، وب‌سایت‌های آموزشی متعددی برای آموزش علوم مختلف ازجمله برنامه‌نویسی و طراحی سایت راه‌اندازی شده‌اند. در ادامه به معرفی ۱۰ سایت خوب آموزشی می‌پردازیم که به کمک آن‌ها می‌توانید به‌آسانی و از راه دور به یادگیری شاخه‌های مختلف برنامه‌نویسی وب و طراحی سایت، بپردازید.

برنامه‌نویسی را با این سایت ها آسان تر از همیشه یاد بگیرید:

  • Codecademy

یکی از بهترین سایت‌ها برای یادگیری کد نویسی که بیش از ۲۵ میلیون نفر در دنیا تابه‌حال آن را امتحان کرده‌اند. ساختار دوره‌های این سایت به‌خوبی طراحی شده‌اند و محتوای آموزشی از پایه توضیح داده می‌شود تا به‌آسانی قابل‌درک باشد. از ویژگی‌های این سایت، آموزش کد نویسی به‌صورت تعاملی است.در این وب سایت شما در محیط مخصوصی تعیین شده است، تمرین می‌کنید. در صورتی که خطای کد نویسی  داشته باشید به شما گوشزد می‎شود و توصیه هایی ارائه می شود تا بتوانید آن خطاها را برطرف کنید.

  • TreeHouse

درواقع این سایت بر اساس آموزش «پروژه محور» بنا شده است.یعنی اگر کسی می‌خواهد یک وب‌سایت یا یک اپلیکیشن بسازد، تنها بر روی ساخت آن تمرکز می‌کند و آموزش‌ها، کدها و آزمون‌ها مختص همان پروژه تعریف شده‌اند. هم افراد تازه‌کار و هم حرفه‌ای‌ها می‌توانند از دوره‌های این سایت به‌خوبی بهره‌مند شوند. می‌توانید با دوره‌های پایه وب نظیر HTML, CSS, CSS٣, Ruby, jQuery شروع کنید و یا مستقیم به سراغ یک پروژه واقعی بروید.

  • Code Avengers

مؤسسان این سایت دقیقاً می‌دانند که چطور دوره‌های خسته‌کننده را به دوره های سرگرم‌کننده تبدیل کنند تا مخاطبین به راحتی بتوانند طراحی و برنامه نویسی کامپیوتر را فراگیرند.در این سایت به‌صورت کلی سه سطح آموزشی برای هر زبان برنامه‌نویسی در نظر گرفته‌شده است و برای گذراندن هر سطح به طور متوسط ۱۰ ساعت در نظر گرفته‌شده است. این سایت محیط آموزشی بسیار راحتی را برای تازه‌کاران فراهم کرده است.

  • Code School

این سایت برای افراد با دانش متوسط تا پیشرفته گزینه خوبی است. آموزش‌ها گام‌به‌گام و بسیار عمیق هستند و تمرین هر دوره چالش‌برانگیز است.Code school تکنولوژی‌های وب  را با استفاده از ویدئو های آموزشی،مسابقات کدنویسی و…. به شما آموزش می دهد.بعد از آموزش  آنچه را که می‌آموزید امتحان می‌کنید و به‌سرعت راهنمایی‌ها و توصیه‌های لازم را دریافت خواهید کرد. پس از به پایان رساندن هر چالش یک نشان دریافت می‌کنید. همچنین می‌توانید تمام فعالیت‌ها، نشان‌ها، امتیازات کسب‌شده، دوره‌های گذرانده و … را مشاهده کنید.

  • Udacity

در این سایت با حل پروژه های چالش برانگیز و ارتباط با اساتید دانشگاه و سایر دانشجوها آموزش خواهید دید. برای آموزش در این سایت، شما با یک کارشناس در ارتباط خواهید بود. می‌توانید در دوره‌های مشخص، به‌صورت رایگان شرکت نمایید و یا در یکی از دوره‌هایی که تحت عنوان «nanodegree» نام‌گذاری شده است شرکت کنید. در دوره nanodegree که شما را برای یک بازار کار حرفه‌ای آماده می‌کند، از شما مبلغی به‌عنوان شهریه اخذ می‌شود اما برای انگیزه بیشتر، درصورتی‌که آن دوره‌ها را به اتمام برسانید نیمی از شهریه به شما عودت داده خواهد شد.

  • CodeHS

استفاده از CodeHS در مرحله اول به شما می آموزد که مثل یک برنامه نویس فکر کنید و مسائل را حل کنید. البته لازم به ذکر است که شما باید در ابتدا عضو سایت شوید و مبلغی را به صورت ماهیانه پرداخت کنید تا بتوانید از قابلیت های این وب سایت استفاده کنید.
این سایت یک برنامه درسی کامل برای معلمان و دانش آموزان است که بر آموزش برنامه‌نویسی به دانش آموزان دبیرستانی تأکید دارد. از دوره‌های پایه در مورد علوم کامپیوتر تا توسعه بازی و اپلیکیشن، جزو دوره‌های آموزشی این سایت است.این سایت ابتدا به شما آموزش می دهد که مثل یک برنامه نویس حرفه ایی فکر کنید و مسائل را تجزیه و تحلیل کنید. هر دوره از این سایت شامل حل مسئله، استفاده از جاوا اسکریپت، طراحی بازی و انیمیشن است. البته لازم به ذکر است که شما باید عضو سایت شوید و مبلغی را به صورت ماهیانه پرداخت کنید تا بتوانید از قابلیت های این وب سایت استفاده کنید.

  • Coursera

MOOC ها درواقع نوعی دوره آنلاین باهدف دسترسی آزاد از طریق وب و مشارکت در مقیاس بزرگ هستند که دانشجویان می‌توانند در محیطی آکادمیک از اساتید برترین دانشگاه‌های دنیا بهره‌مند شود. با Coursera دانشجویان می‌توانند در زمینه طراحی و توسعه وب دوره‌های متنوعی را از دانشگاه‌های معتبری چون جان هاپکینز، استنفورد و MIT بگذرانند. بیشتر دوره‌ها رایگان هستند اما برای دریافت مدرک باید هزینه‌ای را پرداخت نمایید.

  • Lynda

یکی از شرکت‌های پیشگام و باسابقه در حوزه آموزش آنلاین است که می‌توانید ویدئوهایی آموزشی بسیار کاربردی در حوزه‌های گوناگون فناوری و مدیریت را در آن بیابید.لیندا به شما کمک می‌کند تا مهارت های نرم افزاری،طراحی و توسعه،کسب و کار و… را یاد بگیرید. از طریق اشتراک شخصی، شرکتی، دانشگاهی و یا دولتی می‌توانید به ویدئوهای جذاب و باکیفیت این شرکت که توسط متخصصین شناخته‌شده‌ای تدریس شده‌اند، دسترسی داشته باشید.

  • Udemy

یکی از معروف‌ترین بازارهای آموزش آنلاین در دنیا است که بیش از ۱۲ میلیون دانشجو در دوره‌های آن شرکت کرده‌اند. بیش از ۴۰ هزار دوره آموزشی در موضوعات مختلف توسط متخصصین آماده‌شده است و کاربران می‌توانند از طریق پنل اختصاصی خود به آن‌ها دسترسی داشته باشند. آموزش‌های متعددی که در زمینه برنامه‌نویسی و طراحی و توسعه وب در این سایت وجود دارد، می‌تواند مهارت‌های لازم برای حرفه‌ای شدن را در اختیارتان قرار دهد.

  • Khan Academy

این لیست بدون اشاره به آکادمی خان، تکمیل نخواهد شد. خان آکادمی موسسه‌ای غیرانتفاعی باهدف بهبود آموزش می‌باشد که برخی از ویدئوهای آن به زبان فارسی نیز ترجمه‌ شده است. آرمان این موسسه فراهم کردن آموزش رایگان و باکیفیت برای همه، در هر مکان می‌باشد. دانشجویان می‌توانند به ویدئوهای آموزش متعدد این سایت در حوزه‌های مختلف ریاضی، علوم و فنون، هنر و علوم انسانی، اقتصاد و علوم رایانه دسترسی داشته باشند. به کمک این سایت می توانید دانش خودتون را محک بزنید، میزان پیشرفتتون رو ارزیابی کنید و درجه بگیرید!
این سایت یک منبع عالی برای تازه‌کارانی است که می‌خواهند دوره‌های مقدماتی برنامه‌نویسی را بگذرانند و به اهداف خود نزدیک‌تر شوند.