سلام دوستان تا حالا اسم ابر کامپیوتر رو شنیده اید Summit  قوی ترین ابرکامپیوتر جهان محسوب می شود که در ایالت تنسی در کشور آمریکا قرار دارد. جالبه بدونید سیستم خنک کننده ابرکامپیوتر Summit در دقیقه بیش از 15 هزار لیتر آب مصرف می کند.
در لیست TOP500 ابرکامپیوتر Summit به عنوان قوی ترین نمونه در نوع خود انتخاب شد. در صورتی که خواهان استفاده از قوی ترین ابرکامپیوتر جهان باشید نیاز به یک میز با ابعادی نزدیک به دو برابر زمین تنیس دارید!

قوی ترین ابر کامپیوتر جهان در 250 محفظه نگهداری می شود که اندازه هر کدام از آن ها برابر با یک یخچال است. برای اتصال قطعات این دستگاه از 241 کیلومتر کابل استفاده شده است. توسط کابل های مورد استفاده در ابرکامپیوتر Summit می توان نیویورک را به رود آیلند متصل کرد.

در حال حاضر ابرکامپیوتر Summit در آزمایشگاه ملی Oak Ridge در ایالت تنسی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم بر روی یک سطح بتونی قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با قوی ترین ابرکامپیوتر جهان در ادامه با کلیک همراه باشید.

چندین تریلیون ترانزیستور

مغز هر کامپیوتر پردازنده آن است. در حالی که کامپیوترها معمولا از یک پردازنده با 2 هسته بهره می برند، ابرکامپیوتر Summit به 9216 پردازنده مجهز شده است. این پردازنده ها توسط IBM طراحی شده اند و هر کدام از آن ها دارای 22 هسته هستند. در مجموع تعداد هسته های Summit به 202,752 می رسد!
هر یک از تراشه های مورد استفاده در این ابرکامپیوتر دارای 8 میلیارد ترانزیستور کوچک است که با توجه به تعداد پردازنده های Summit، ترانزیستورهای آن به چندین تریلیون می رسد. در این دستگاه از 27,648 پردازنده گرافیکی استفاده شده است. این تعداد بالای تراشه گرافیکی باعث انجام سریع محاسبات مربوط به هوش مصنوعی می شود.
مدیر زیرساخت در تیم تحقیقاتی شرکت IBM، خانم Hillery Hunter اعلام کرده است که ابرکامپیوتر Summit در مقایسه با لپ تاپ های گران قیمت حدود یک میلیون برابر قدرتمندتر است. قوی ترین ابرکامپیوتر جهان به سیستم خنک کننده آبی مجهز شده که در هر دقیقه بیش از 15 هزار لیتر آب مصرف می کند. قدرت پردازشی این دستگاه برابر با 200 پتافلاپس است.

موارد استفاده از ابرکامپیوتر Summit

ابرکامپیوتر Summit
بر اساس گفته مدیر بخش علمی آزمایشگاه ملی Oak Ridge، جک ولز، قوی ترین ابرکامپیوتر جهان در اختیار محققان قرار می گیرد و برای کارهای طبقه بندی شده دولتی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
در همین راستا دانشگاه ها، کمپانی های مختلف و سازمان هایی مانند ناسا می توانند از ابرکامپیوتر Summit استفاده کنند. از موارد استفاده این دستگاه می توان به شبیه سازی وقایع طبیعی پیچیده مانند دینامیک مولکولی و زمین لرزه های ایجاد شده توسط گوشته زمین اشاره کرد. این ابرکامپیوتر می تواند برای محاسبات سنگین همانند کدهای ژنتیکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

هوش مصنوعی و قوی ترین ابرکامپیوتر جهان

ابرکامپیوتر Summit
یکی دیگر از توانایی های این ابرکامپیوتر مربوط به اجرای محاسبات برپایه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است. تمامی تراشه های گرافیکی مورد استفاده در Summit به پردازنده های این ابرکامپیوتر متصل شده اند.
در حالت کلی تراشه های گرافیکی در فعالیت های زیادی مانند اجرای بازی های قدرتمند و رندرگیری مورد استفاده قرار می گیرند با این حال این قطعات برای انجام محاسبات برای پایه هوش مصنوعی نیز بسیار قدرتمند هستند.
تراشه های گرافیکی قوی ترین ابرکامپیوتر جهان قادر به انجام محاسبات بر پایه هوش مصنوعی است و پردازنده های مورد استفاده در آن می توانند اطلاعات را با سرعت بالایی در اختیار گرافیک این دستگاه قرار دهند.
از ابرکامپیوتر Summit می توان در تحقیقات پزشکی نیز استفاده کرد که سرطان و مطالعات ژنتیکی از این دسته تحقیقات محسوب می شوند.