همونجور که میدونید در جامعه امروزی بسیاری از کسب و کارها صفحه ای در اینستاگرام دارند و حتی اشخاص حقیقی نیز از این امکان بهره مند هستند و فروش خوبی از این بستر توانسته اند برای خود داشته باشند در این مقاله میخواهیم روش های بهبود پست های اینستاگرامی را براتون مطرح کنیم :

نرخ تعامل اینستاگرام (Instagram Engagement Rate) چیست؟

نرخ تعامل اینستاگرام معیاری خوبی است که به طور گسترده در این رسانه اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار کاربردی است . این متریک میزان توجه طرفداران یا دنبال کنندگان را به پست ها و محتوای یک صفحه اندازه گیری می کند.جالب است بدانید  هرچه نرخ تعامل بیشتر باشد، صفحه یا پست مربوطه با استقبال و محبوبیت بیشتری مواجه می شود.

نرخ تعامل اینستاگرام، میزان واکنش هایی است که یک پست از جانب فالوورها دریافت می کند. این واکنش ها شامل لایک ها، نظرات و ارسال برای دیگران  و… می باشد. بالا بودن نرخ تعامل اینستاگرام معیار خوبی برای موفقیت پست های شما در این پلتفرم محبوب است.

نرخ تعامل در حساب های اینستاگرام با تعداد دنبال کننده های مختلف، متفاوت است:

نحوه محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام

به زبان ساده، نرخ تعامل اینستاگرام شما، لایک ها و نظرات مربوط به پست های شما است که به تعداد فالوورها تقسیم می شوند. این اندازه گیری تا حدی آسان به نظر می رسد، اما باید بدانید که برای محاسبه نرخ تعامل صفحه خود، باید اعداد خواسته شده را از روز اول انتشار پست ها تاکنون به دست آورید.

تعداد زیادی برنامه جهت محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام وجود دارد، مانند:

فرمول صحیح نرخ تعامل اینستاگرام چیست؟

فرمول محاسبه میزان تعامل اینستاگرام بسیار ساده است، به تصویر زیر توجه کنید :

در اصل 3 نوع فرمول وجود دارد که معمولاً برای محاسبه نرخ تعامل استفاده می شود:

فرمول های درست یا اشتباه در اینجا وجود ندارد و نتایج حاصل از هر یک از این فرمول ها تقریباً مشابه می باشند. این روش یک روش علمی دقیق نیست اما بهترین تخمینی است که می توانید در مورد یک مطلب یا یک صفحه داشته باشید.

نحوه بهبود نرخ تعامل اینستاگرام

 چند مورد از مهمترین راهکارهای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام عبارت است از :

 • از کاربران سوال بپرسید

اگر می خواهید نرخ تعامل اینستاگرام خود را در کمترین زمان افزایش دهید، این روش یک استراتژی تقریباً تضمین شده است که از کاربران خود سوال بپرسید.

وقتی از کسی سوال می پرسید، طبیعی است که آنها نظر خود را در کامنت درج خواهند کرد، این کار باعث میشود تا تعامل بیشتری با کاربران خود داشته باشید.

 • از تمام ویژگی های اینستاگرام استفاده کنید

اگر از اینستاگرام برای موارد شخصی استفاده نمیکنید، حساب کاربری خود را به Business تغییر دهید.

این تغییر در حساب کاربری، یک دنیا تفاوت در اینستاگرام شما ایجاد خواهد کرد، با حالت Business  در اینستاگرام این توانایی را خواهید داشت تا متوجه شوید چه زمانی پست های شما بهترین عملکرد و کدام محتوا بهترین (یا کمترین) تعامل را داشته است. با وجود این داده های ارزشمند، می توانید رویکردی هوشمندانه و کارآمدتر در اینستاگرام تنظیم کنید.

 •  مطالب خوب را به تعداد مناسب و از همه مهمتر در زمان مناسب از روز منتشر کنید

اینستاگرام یک پلتفرم بصری است. این بدان معنا است که اگر می خواهید نرخ تعامل خوبی را در محتوای خود بدست آورید، باید محتوای مناسبی را ارائه دهید. هیچ ترفند یا راه کوتاهی وجود ندارد که بتواند به شما در این زمینه کمک کند جز اینکه برای پست های خود مطالب قابل قبولی انتخاب نمایید.

درک اینکه هدف شما جذب چه نوع مخاطبی می باشد می تواند به شما در خلق محتوای بهتر کمک کند و این مورد که در زمان مناسبی از روز مطلب خود را منتشر کنید، بسیار حائز اهمیت می باشد.

برای مثال، اگر یک فیلم فوق العاده جالب دارید آن را در نیمه شب به اشتراک نگذارید. زمانی از روز را انتخاب کنید که اکثر فالوورهای شما در حال مرور اینستاگرام خود هستند.

همچنین ممکن است این سوال مطرح شود که چند بار در طول یک روز، یک هفته و یک ماه باید پست های خود را منتشر کنید؟ به سختی می توان گفت که این عدد دقیقا چند است! بنابراین بهتر است ابتدا میزان بازخورد پست های منتشر شده خود را به دست آورده و سپس با توجه به آمار موجود تصمیم بگیرید فاصله زمانی بین انتشار پست ها چقدر باشد. همچنین سعی کنید از انتشار بیش از حد پست ها در روز خودداری کنید، زیرا ممکن است به عنوان اسپم شناخته شود.

 •  با استفاده از هشتگ های مناسب اینستاگرام، پست های خود را هدف گذاری نمایید

هشتگ اینستاگرام یک ویژگی خارق العاده است که می توانید برای افزایش میزان تعامل اینستاگرام خود استفاده کنید.

هشتگ ها می توانند به شما کمک کنند تا :

 • لایک بیشتری کسب کنید
 • فالوورهای بیشتری بدست آورید
 • به مخاطبان گسترده تری دسترسی پیدا کنید

اما، چگونه می توانید هشتگ هایی پیدا کنید که باعث افزایش نرخ تعامل اینستاگرام شما شوند؟

به مطالبی که مخاطبان، رقبا و حتی اینفلوئنسرهای اینستاگرام در حال انتشار هستند نگاهی بیندازید. توجه کنید که  آنها چه هشتگ هایی را برای پست های خود به کار میگیرند، شما این فرصت را خواهید داشت تا هشتگ های مدنظر خود را از میان مواردی که دیگران به کار می گیرند، انتخاب نمایید.

به یاد داشته باشید، در حالی که می توانید حداکثر 30 هشتگ در هر پست اینستاگرام استفاده کنید، اما همیشه نیازی نیست که زیرنویس های اینستاگرام خود را با هشتگ های فراوان  پر کنید.

هشتگ های خود را با دقت انتخاب کنید زیرا آنها می توانند موج جدیدی از کاربران را در محتوای اینستاگرام شما به ارمغان بیاورند.

همچنین، می توانید از یک ابزار SEO مانند Keyword Tool برای Instagram استفاده کنید. این ابزار رایگان بوده و با تولید صدها هشتگ در عرض چند ثانیه به شما  کمک می کند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که عبارت مربوطه را در جعبه ورودی وارد کنید و در نهایت  یک لیست طولانی از هشتگ های مرتبط در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می توانید از آنها  برای پست های اینستاگرام خود استفاده کنید :

چند نمونه از ابزارهای دیگر که می توانید در تولید هشتگ اینستاگرام از آنها استفاده کنید، عبارتند از:

1- Ingramer

2- Hashtagify

3- Hashtag Generator #HashMe (برای کاربران IOS)

 • کپشن های خود را با دقت انتخاب کنید

زیرنویس هایی که برای محتوای خود انتخاب می کنید می توانند تاثیر زیادی بر روی افزایش نرخ تعامل اینستاگرام شما داشته باشند. زیرنویس های اینستاگرام می توانند به شما کمک کنند تا مخاطبان خود را بیش از پیش درگیر پست های خود کرده و آنها را ترغیب کنید که به مطالب شما توجه کنند.

 • از استوری های اینستاگرام استفاده کنید

روزانه بیش از 500 میلیون نفر از استوری های اینستاگرام استفاده می کنند. این تعداد بسیار چشم گیر میباشد. حتی اگر آمارهای Stories Instagram در محاسبه نرخ تعامل درج نشده باشد، اگر به دنبال تقویت تعامل اینستاگرام خود هستید، توجه به استوری اینستاگرام ضروری است.

استوری های اینستاگرام یک ویژگی خارق العاده است که می توانید از آنها برای حفظ میزان تعامل بیشتر در این پلتفرم استفاده کنید.

 • برگزاری مسابقات و اهدای جایزه

این جمله را با اطمینان خاطر می توان گفت که ” مردم عاشق چیزهای رایگان هستند”. اما این مورد برای شما و حساب اینستاگرام شما چه معنایی دارد؟

مسابقات ساده به افراد و کاربران شما این فرصت را میدهد  که شانس پیروزی در یک موقعیت را داشته باشند پس مطمئنا توجه بیشتری نسبت به پست های شما خواهند داشت.

حساب ای تجاری معمولاً از افراد می خواهند كه عكس ها را لایک کرده، دوستان خود را تگ کنند و برای آگاهی از مطالب جدید، پیج را فالو نمایند. همه این موارد برای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام شما شگفت انگیز می باشند. برای برگزاری مسابقه و اهدای جوایز میتوانید قرعه کشی را از میان افرادی که ابتدا پیج شما را دنبال کرده و سپس پست مربوطه را  لایک و همچنین تعدادی از دوستان خود را زیر آن پست تگ کرده اند، انجام دهید.

اگر به دنبال افزایش تعامل اینستاگرام خود هستید، برگزاری مسابقه در پیجتان می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

 • از بازاریابی Omnichannel استفاده کنید

اگر می خواهید نرخ تعامل اینستاگرام خود را افزایش دهید، لازم نیست به حضور در اینستاگرام اتکا کنید. با بازاریابی omnichannel که نوعی تعامل با مخاطبان در پلتفرم های مختلف است، می توانید از تمام قدرت بازاریابی خود استفاده کنید تا توجه کاربران را به محتوای اینستاگرام خود جذب نمایید.

اما چگونه می توانید از  بازاریابی omnichannel استفاده کنید؟

برخی از مطالب  اینستاگرام خود را به یک وبلاگ متصل کنید. میتوانید از سایر پلتفرم ها برای اطلاع رسانی مطالب اینستاگرام خود استفاده نمایید. در این صورت برای مثال زمانیکه که پستی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر می کنید، می توانید از کاربران تلگرام در کانال های مختلف دعوت کنید تا از مطالب شما بازدید کنند.

نتیجه

میزان تعامل اینستاگرام شما معیار مهمی برای تجزیه و تحلیل اهداف شما در رسانه های اجتماعی است. میزان بالای نرخ تعامل اینستاگرام به شما می گوید که فالوورهای شما در حال تماشای پست های شما بوده وبه مطالب شما توجه می کنند.