در دنیای اینترنتی امروز بسیاری از شرکت‌ها در پی دنبال کردن اطلاعات کاربران در فضای مجازی هستند تا آن‌ها را به تبلیغ‌کنندگان بفروشند. درواقع هر زمان که وارد وب می‌شوید و به وبگردی می‌پردازید، ردپای دیجیتالی از فعالیت‌هایتان بر جای می‌گذارید و شرکت‌ها هم همان‌ها را با جزئیات مطالعه می‌کنند تا متوجه شوند شما دقیقاً به چه خدماتی نیاز دارید. بدین ترتیب تبلیغات مرتبط با نیازها و علاقه‌مندی‌هایتان به نمایش درخواهد آمد. بسیاری از کاربران برای حریم شخصی‌شان اهمیت ویژه‌ای قائل‌اند و اصلاً مایل نیستند که فعالیت‌ها و داده‌هایشان توسط وب‌سایت‌ها رصد شود. البته ابزارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اطلاعات شخصی‌تان را از دسترس دنبال کننده‌ها دور نگه‌دارید و ناشناس ماندن در اینترنت را تجربه کنید. هرچند نمی‌توانیم با قاطعیت اعلام کنیم که در صورت بهره گرفتن از این ابزارها هم ۱۰۰% از این دنبال کننده‌ها در امان خواهید بود چراکه ممکن است فعالیت‌هایتان حتی توسط دپارتمان فناوری اطلاعات شرکتتان هم دنبال شود.

۱. ناشناس وبگردی کنید

ناشناس بمانید
همه مرورگرها به‌نوعی وضعیت مرور در حالت ناشناس مجهز هستند. در این حالت می‌توانید به هر وب‌سایتی که مایل هستید وارد شوید. وقتی Incognito window را می‌بندید، مرورگر به کامپیوتر و همچنین وب پیغام می‌دهد که هر چه در این حالت مرور کردید هرگز اتفاق نیفتاده است.
هیچ‌کدام از وب‌سایت‌هایی که در حالت ناشناس بازدید می‌کنید در حافظه مرورگرتان ذخیره نمی‌شوند. همچنین نتایج جستجویتان هم دیگر در دسترس نخواهد بود مگر آنکه پیش‌تر در حساب کاربری گوگلتان واردشده باشید. در این صورت ممکن است اطلاعات مربوط به صفحات جستجوی گوگل در فضای ابری این وب‌سایت باقی بماند.
کوکی‌ها و سایر داده‌های مربوط به دنبال کننده محلی هم پس از بستن Incognito window کاملاً حذف می‌شوند. برای مثال اگر در حالت ناشناس وارد یک خبرگزاری آنلاین شوید، صفحات آن را بارگذاری کنید و سپس آن را ببندید هیچ اطلاعاتی در مرورگرتان ذخیره نمی‌شود. اگر دوباره این وب‌سایت را در حالت معمول با مرورگرتان بازکنید، وب‌سایت خبرگزاری مذکور اصلاً متوجه نمی‌شود که شما قبلاً هم از این صفحه بازدید کرده‌اید. البته همان‌طور که گفتیم، اگر قبلاً وارد حساب کاربری‌تان در گوگل یا یک وب‌سایت دیگر شده باشید، احتمال دنبال شدن اطلاعات و داده‌هایتان وجود دارد.
اگر قصد دارید فضای وب را به‌صورت ناشناس مرور کنید، باید بگوییم وضعیت Incognito شمارا تنها تا جایی ناشناس نگه می‌دارد که کامپیوتر شخصی‌تان اجازه داشته باشد. ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) قادر است شناسه کامپیوتر شما و وب‌سایت‌هایی را که مرور می‌کنید، شناسایی کند. همچنین دپارتمان فناوری اطلاعات شرکت، آژانس‌های دولتی و اساساً هر شخص حرفه‌ای دیگری می‌تواند داده‌ها و اطلاعات شمارا در حالت ناشناس هم شنود کند.
از طرفی اگر وارد حساب کاربری‌تان در هر وب‌سایتی شوید، از حالت ناشناس خارج خواهید شد. این موضوع تنها برای همان وب‌سایت صدق نمی‌کند چراکه وب‌سایت‌ها اغلب همکاران مختلفی درزمینه تبادل اطلاعات دارند و اگر سپر ناشناس شما در مقابل یک وب‌سایت از بین برود، ممکن است وب‌سایت‌های دیگری هم شمارا شناسایی کنند. فیس‌بوک، گوگل و برخی شرکت‌های بزرگ دیگر معمولاً همه کاربران را در وب‌سایت‌های متعدد دنبال می‌کنند. بدین ترتیب حتی اگر وارد حساب کاربری‌تان در یک وب‌سایت شوید هم ممکن است از سوی سایر وب‌سایت‌های همکار و متصل به آن شناسایی و دنبال شوید.
وضعیت Incognito مخصوصاً زمانی مفید واقع می‌شود که شما به همراه چند کاربر دیگر از یک کامپیوتر استفاده می‌کنید و می‌خواهید فعالیت‌هایتان از دید آن‌ها پنهان بماند. مرور ناشناس در این حالت ممکن است احتمال دزدیده شدن سوابق و اطلاعاتتان را توسط سایر کاربران به صفر برساند اما اگر مایلید فعالیت‌هایتان را از دنبال کنندگان هم مخفی نگه‌دارید، باید از روش‌های دیگری کمک بگیرید.

۲. از VPN استفاده کنید

از VPN استفاده کنید
وقتی صحبت از ناشناس ماندن و حفظ امنیت در فضای وب مطرح می‌شود، بهتر است وارد برنامه شبکه مجازی خصوصی یا همان VPN شوید. استفاده از این برنامه مخصوصاً هنگامی مفید واقع می‌شود که قصد دارید به شبکه اینترنت Wi-Fi عمومی متصل شوید. VPN درواقع همه داده‌هایی را که وارد دستگاه و از آن خارج می‌شوند، رمزگذاری می‌کند.
فرقی نمی‌کند کدام VPN را انتخاب و نصب می‌کنید اما پیشنهاد می‌کنیم جهت اطمینان یک نرم‌افزار خوش‌نام برگزینید و کمی هم برای حفظ حریم خصوصی‌تان هزینه کنید. VPN یک مسیر اختصاصی یا به عبارتی تونل بسته و مخفی بین کامپیوتر شما و سرورهای خودش ایجاد می‌کند. این سرورها ممکن است در نقاط مختلف جهان قرارگرفته باشند و همین نکته را باید نقطه قوت VPN بدانیم. VPN مخصوصاً موردعلاقه کاربرانی است که مایل‌اند موقعیت مکانی خودشان را از دنبال کنندگان پنهان کنند.
یک برنامه VPN معتبر و قوی می‌تواند ردپاهای دیجیتالی شمارا از همه پنهان کند. البته سابقه فعالیت‌هایتان همچنان توسط شرکت ارائه‌کننده VPN قابل‌پیگیری است و یادتان باشد که هکرهای بسیار حرفه‌ای و همچنین برخی آژانس‌های اطلاعاتی دولتی و قضایی می‌توانند درهرصورت به جزئیات داده‌های شما دست پیدا کنند. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام استفاده از VPN هم با وضعیت Incognito به‌مرور وب بپردازید تا فعالیت‌های آنلاینتان تا حد زیادی پنهان بمانند. البته نکته‌ای که درباره وارد شدن به وب‌سایت‌های مختلف و احتمال از بین رفتن حالت ناشناس توسط وب‌سایت‌های مرتبط گفتیم، هنوز هم صدق می‌کند.
با همه این تفاسیر، روند انتخاب VPN مناسب همچنان حائر اهمیت است چراکه انتخاب و استفاده از هر VPN بدین معنی است که شما قوانین و شرایط آن ارائه‌کننده را پذیرفته‌اید. بسیاری از ارائه‌کنندگان خدمات VPN از شعار «مرور کاملاً ناشناس فضای وب» در تبلیغاتشان استفاده می‌کنند اما شما باید پیش از انتخاب و اشتراک در این سرویس‌ها کاملاً محتاط باشید و کمی هم درباره آن‌ها و سوابقشان تحقیق کنید. منابعی مانند That One Privacy Site و The Best VPN به شما کمک خواهند کرد.
علاوه بر همه این موارد اگر از منزلتان وبگردی می‌کنید، ISP همچنان قادر است آنلاین شدنتان را ببیند. البته ارائه‌کننده اینترنت شما نمی‌تواند بگوید که چه وب‌سایت‌هایی را مرور می‌کنید اما زمان دقیق آنلاین و آفلاین شدنتان را رصد می‌کند. به خاطر همین رخنه کوچک همچنان نمی‌توانیم ادعا کنیم که با استفاده از VPN می‌توان وب را به‌صورت کاملاً ناشناس مرور کرد. گاهی در تحقیقات بسیار حرفه‌ای می‌توان زمان دقیق ورود کاربر به وب‌سایت مشخصی را با ترکیب نقاط داده‌ای مختلف تعیین کرد.
به‌محض دریافت و نصب VPN، احتمال دنبال شدن اطلاعات شما توسط ISP دیگر منتفی می‌شود و حفظ حریم شخصی شما درگرو سرورهای VPN خواهد بود. به همین خاطر باید انتظارات و فعالیت‌هایتان را با قوانین و رویه‌های VPN موردنظرتان هماهنگ کنید. این اپلیکیشن‌ها روند مرور وب شمارا با امنیت و اطمینان بیشتری اجرا می‌کنند، اما ناشناس ماندن کاربر را نمی‌توان ویژگی قطعی آن‌ها دانست.

۳. با مرورگر Tor واقعاً ناشناس می‌مانید

مرورگر Tor
همان‌طور که در ابتدای این مطلب هم گفتیم، کاملاً ناشناس ماندن در فضای اینترنت بسیار دشوار است. البته اگر به یک شبکه اینترنت Wi-Fi عمومی با سیگنال‌های قوی وصل شوید، از یک VPN با سطح امنیتی بالا بهره ببرید و در مرورگرتان هم از وضعیت Incognito استفاده کنید، حریم شخصیتان را تا حد زیادی حفظ کرده‌اید. اگر همه این روش‌هایی که معرفی کردیم را ترکیب کنید، داده‌های شما از دید اغلب دنبال کنندگان مخفی می‌ماند.
اگر واقعاً مجبور شدید وارد حساب کاربری شخصیتان در یک یا چند وب‌سایت شوید، برای فعالیت‌هایی که نمی‌خواهید دنبال شوند حتماً به طراحی چند نام کاربری دیگر و متفاوت با آنچه معمولاً استفاده می‌کنید بیندیشید. البته برخی از وب‌سایت‌ها در این مورد سختگیر هستند و معمولاً کد پستی حقیقی از شما می‌خواهند یا پس از ثبت‌نام حتماً یک ایمیل تائید به آدرس ایمیلی که وارد کرده‌اید ارسال می‌کنند. در مقابل آن‌ها هم وب‌سایت‌هایی وجود دارند که سخت‌گیری نمی‌کنند و می‌توانید با ایمیل جعلی هم در آن‌ها ثبت‌نام کنید. این روش یک‌لایه امنیتی دیگر به روش‌های قبلی اضافه می‌کند تا دنبال کردن اطلاعات شما در وب دشوارتر شود.
راهکار پیشنهادی دیگر ما استفاده از یک مرورگر امن به نام Tor است. این مرورگر محبوب از ویژگی‌های متعددی پشتیبانی می‌کند که عملکردی تقریباً شبیه VPN دارند. این قابلیت‌های امنیتی باعث می‌شوند فعالیت‌های آنلاین شما به اقصی نقاط دنیا نسبت داده شوند و شرکت‌ها و همچنین آژانس‌های دولتی نتوانند ردپای دیجیتالی‌تان را به‌آسانی دنبال کنند. وارد شدن به وب‌سایت‌ها توسط نام کاربری در این مرورگر هم ممکن است نقاب ناشناس شمارا از بین ببرد.
علاوه بر همه این راهکارها همچنین می‌توانید از یک ماشین مجازی یا فلش USB باقابلیت بوت شدن به‌مرور وب بپردازید تا نه‌تنها مرورگر بلکه تمام سیستم پردازشی‌تان با هر بار خروج یا خاموش شدن از نو بازنشانی و مرتب شود.
در آخر باید به شما بگوییم که حتی در صورت بهره گرفتن از همه این روش‌ها هنوز هم باید در حفظ حریم شخصی‌تان بااحتیاط عمل کنید. از کارت اعتباری یا دبیت کارت در هنگام مرور وب به‌صورت ناشناس استفاده نکنید. نکته مهم دیگر این است که اگر از اینترنت عمومی یک کافی‌شاپ یا هر مکان دیگری به وب متصل شده‌اید و می‌خواهید آن را ناشناس مرور کنید، حتماً گوشی همراهتان را در منزل بگذارید چراکه اتصال این دستگاه هوشمند به دکل مخابراتی، ISP، گوگل و همچنین اپل همواره قابل‌پیگیری است و دنبال کنندگان قادر خواهند بود ارتباط بین گوشی همراه و فعالیت آنلاینتان را پیدا کنند.
با بهره گرفتن همه این اقدامات و همچنین در خانه گذاشتن کیف پول و گوشی همراه، دنبال کردن ردپای فعالیت‌های آنلاین شما بسیار دشوار (اما همچنان ممکن) خواهد شد. با به‌کارگیری روش‌های امنیتی که برایتان توضیح دادیم می‌توانید با آرامش بیشتری به‌مرور وب بپردازید و کمتر درباره دزدیده شدن اطلاعات شخصی‌تان احساس نگرانی کنید.