برای تقویت سئو سایت و افزایش بازدید سایت بک لینک سایت بسیار حائز اهمیت است و باعث رشد سایت از لحاظ کیفیت محتوا میشود.

اولین روش برای تقویت سئوی سایت انتشار محتوای جدید با کیفیت بالا است که باعث افزایش افزایش بازدید کننده داخل سایت بوجود میاید.

دومین عامل مهم، داشتن شبکه بک لینک عالی و با کیفیت است. یک سایت با تعداد زیادی بک لینک از سایت های معتبر، رتبه بالاتری نسبت به سایت دیگر با بک لینک کمتر یا با لینک هایی از سایت های بی اعتبار، کسب خواهد کرد.

در این مقاله به اموزش بک لینک پرداخته خواهد شد، در مورد چگونگی تأثیر آنها بر سئو و  روشهایی برای ایجاد یک بک  لینک مفید  توضیح داده می شود.

1-نگاهی کوتاه به بک لینک ها و دلیل اهمیت آنها

Backlink چیست؟

تعریف بک لینک چیست؟    بک لینک هر لینکی در وب سایت های دیگر است که به وب سایت شما اشاره می کند.

اگر وب سایت دیگری به شما لینک دهد، شما از آن سایت بک لینک دارید. اگر سایت شما دارای یک لینک خارجی است، این یک بک لینک برای سایت خارجی است.

بک لینک یکی از مهمترین مؤلفه های SEO (بهینه سازی موتور جستجو) است. الگوریتم Google با دقت طراحی شده است تا در هر جستجویی که یک شخص انجام می دهد، معتبرترین و با ارزش ترین نتایج را ارائه دهد. برای انجام این کار، الگوریتم و روش موتور جستجو تعدادی از عوامل مختلف رتبه بندی را می سنجد که هدف از آن کمک به تعیین میزان اعتبار و تعداد بازدید کننده هر وب سایت است.

استفاده از یک استراتژی ایجاد لینک به تقویت تلاش های بازاریابی شما کمک می کند و یکی از عوامل مؤثر و مفید برای رتبه بندی شما در موتورهای جستجو است.

داشتن بک لینک نه تنها به بهبود سئو کمک می کند بلکه باعث شناخت برند می شود. این یک تأیید محتوای موجود در صفحه است. وقتی بسیاری از وب سایتهای معتبر به صفحه شما پیوند و لینک می دهند، گوگل متوجه می شود که آنچه در صفحه سایت شما است با ارزش و بسیار موٍثر است. به طور کلی، وب سایت ها با داشتن بک لینک های بیشتر، در نگاه موتور جستجو اعتبار پیدا می کنند. برای هر صاحب وب سایتی که به SEO اهمیت می دهد، بک لینک یکی از ارکان اصلی وب سایت به شمار می رود. به عبارت دیگر، اگر می خواهید SEO خود را بهبود ببخشید و بازدید کننده سایت رو افزایش بدهیم، باید درباره بک لینک ها بدانید.

بک لینک ها انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله خواهیم گفت.

1- بک لینک های Dofollow :

وقتی شخصی پیوندی را به یک صفحه وب اضافه می کند، به طور پیش فرض، این یک پیوند dofollow خواهد بود. این به این معنی است که الگوریتم موتور جستجو پیوند را مشاهده می کند و آن را به عنوان یک اعتبار که به وب سایت اختصاص داده است، حساب می کند. برای اینکه یک پیوند، مستقیماً در چگونگی اندازه گیری الگوریتم موتور جستجو در وب سایت تاثیر داشته باشد، باید یک پیوند dofollow باشد.

نوع دوم بک لینک های Nofollow:

بسیاری از بک لینکهای موجود وب به صورت dofollow هستند، اما در بعضی موارد، وب سایتها برای برچسب زدن nofollow به یک بک لینک، از کدهای HTML استفاده می کنند. این یک تغییر ساده است که شامل قرار دادن rel = “nofollow” در مقابل href در کد HTML است.

سه دلیل اصلی وجود دارد که وب سایتها از پیوندهای nofollow استفاده می کنند:
برای مبارزه با comment link spam: به همین دلیل است که ویژگی nofollow ایجاد شد. تعداد زیادی از سودجویان وب سایتهایی را به وسیله کامنت، صرفاً برای دستیابی به لینک ها، نشان می کنند. وب سایت ها می توانند با nofollow کردن تمامی لینک های موجود در بخش نظرات، از تایید ناخواسته وب سایتهای اسپم جلوگیری کنند.

3-  نوغ سوم بک لینک های دایرکتوری:

بک لینک های دایرکتوری یکی از آسانترین انواع بک لینک های قانونی برای مشاغل، به ویژه مشاغل محلی هستند. لیست های دایرکتوری مانند موارد مربوط به سازمان های حرفه ای، دفاتر بازرگانی محلی و سایت های بررسی مانند Yelp و Google My Business تقریبا همیشه گزینه ی پیوند به وب سایت تجاری شما را ارائه می دهد.

شما به راحتی می توانید با ثبت کردن وب سایت خود در سایت های قانونی که شامل یک دایرکتوری میباشد، لینک ایجاد کنید.

4- بک لینک های نشانگر برند

هر زمان که وب سایت دیگری به کسب و کار شما اشاره می کند، این فرصتی برای ایجاد بک لینک بوجود میاید. غالباً کسانی که وبلاگ نویسی میکنند  که در مورد محصولات شما صحبت می کنند، نشریات تجاری که اخبار کسب و کار شما را پوشش می دهند، یا وب سایت های شخص ثالث که شما را در بررسی ها یا گردهمایی محصولات ذکر می کنند، هنگام ذکر نام تجاری شما یک بک لینک به وب سایت شما وارد می کنند.

یک تاکتیک معمول در ایجاد پیوند، یافتن مقاله هایی در مورد برند در وب است که پیوندی در آن وجود ندارد و سپس می توانید به صاحب وب سایت مراجعه کنید تا از آنها بخواهید لینکی را اضافه کنند.

5- بک لینک های انتشار صنعتی

اینها یک نوع لینک با ارزش هستند که می توان از طریق روابط عمومی و پست مهمان به دست آورد. این لینک شامل پیوندی به وب سایت شما است که از انتشار آنلاین صنعت شما ناشی می شود. نمونه ای از این می تواند شرکتی باشد که وسایل باغبانی را به فروش می رساند و در وب سایت Better Homes and Garden یک لینک ایجاد کرده است. برای بدست آوردن این لینک ها ممکن است با چالش مواجه شوید، اما ارزش بسیار زیادی برای وب سایت شما دارد (به ویژه اگر آنها dofollow باشند).

6- بک لینک های Gov و Edu :

بک لینک در وب سایت، با دامنه های .gov و .edu قابل توجه است زیرا بسیاری از کارشناسان SEO معتقدند که به طور متوسط ارزش بیشتری نسبت به وب سایتهای .com یا .net دارند. این یک قانون مطلق نیست اما آنها به اندازه کافی ارزشمند هستند که بسیاری از مشاوران سئو تلاش های ویژه ای را برای یافتن راه های قانونی برای به دست آوردن پیوند در این نوع سایت ها انجام می دهند.

7- بک لینک های وبلاگ

در میان وبلاگ های تجاری، شخصی، رسانه ای و سرگرمی تعداد زیادی بک لینک قرار دارند. ساخت پیوندهای وبلاگ معمولاً نسبت به برخی از انواع دیگر بک لینک که توضیح داده شد آسانتر است، اما ارزش آنها به نوع وبلاگ بستگی زیادی دارد. هر وبلاگی که مباحث مربوط به صنعت شما را در بر می گیرد و از اعتبار بالای سئو برخوردار است، یک هدف ارزشمند برای ایجاد بک لینک است. وبلاگ هایی که خیلی تاثیر ندارند و از لحاظ معروف بودن حائز اهمیت نیست و  یا وبلاگ هایی که در خصوص صنایع کاملاً نامربوط هستند، معمولاً ارزش وقت گذاشتن را ندارند.

برخی از راهکارهای متداول برای ایجاد بک لینک های وبلاگ از طریق پست مهمان (نوشتن پست مهمان “guest posting” یا “guest blogging”، روشی است که در آن یکی از پست های سایت یا وبلاگتان را در وبلاگ فرد دیگری، به منظور ایجاد و ساخت روابط بیشتر، ایجاد ارزش و اعتبار و ایجاد لینک، منتشر می کنید.)، تماس با وبلاگ نویسان برای به اشتراک گذاشتن منابع ارزشمند، یا ارائه یک منبع تخصصی برای یک پست می باشند.

8- بک لینک های انجمن

انجمن ها نوعی وب سایت محبوب و بسیار تاثیر گذار هستند که به کاربران آنلاین امکان ارتباط با یکدیگر و تشکیل انجمن را می دهند. هزاران انجمن آنلاین وجود دارد که بر روی طیف گسترده ای از موضوعات تمرکز می کنند، از صنایع تجاری گرفته تا انجمن های متمرکز بر محصول و طرفدار های مربوط به یک بازی ویدیویی و سرگرمی. از آنجا که انجمن ها از محتوای تولید شده توسط کاربر تشکیل شده اند – هر عضو می تواند متنی را ارسال کند – ایجاد پست های انجمن که شامل لینک ها می باشد، آسان است.

اگر در نحوه ساختن بک لینک های انجمن با برنامه جلو بروید- به این معنی که بیش از حد از آن استفاده نکنید و فقط هنگامی که مطلب مفیدی برای افزودن به گفتگو ها دارید، در انجمن های با کیفیت بالا منتشر کنید، این می تواند یک تاکتیک مناسب برای ایجاد لینک باشد. این کار به سادگی انجام می شود، ایجاد پیوند در انجمن به راحتی قابل سوء استفاده است. اگر این کار را به درستی انجام ندهید، پیوندهایی با کیفیت پایین ایجاد خواهید کرد که باعث می شود نظر موتورهای جستجو نسبت به وب سایت شما بدتر شود.

9- بک لینک های اسپم

انواع مختلف پیوندهای گفته شده در بالا دارای ارزش های مختلفی جهت کمک به SEO وب سایت شما هستند. اما این نوع از بک لینک مقوله ای است که نه تنها به شما کمک نمی کند بلکه به طور جدی به شما صدمه می زند. الگوریتم Google وب سایتهایی که دارای لینک های اسپم زیادی هستند را جریمه می کند.

این دسته شامل بک لینک های خریداری شده، پیوندها در دایرکتوری های با کیفیت پایین یا نامربوط و لینک های مربوط به اسپم یا نظرات است. اساساً، اگر پیوندی نتواند ترافیک را به وب سایت شما برگرداند، احتمالاً اسپم است. Google هر روز در تشخیص این که آیا بک لینک ها با استفاده از طرح های SEO ساخته شده اند، پیشرفته تر می شود. بنابراین اگر نمی خواهید جریمه شوید از هرگونه تاکتیکی که غیر مجاز است جلوگیری کنید.

چگونه می توان بک لینک دریافت نمود؟

بر خلاف اقدامات سئو که می توانید در وب سایت خود انجام دهید و کنترل آن را بر عهده دارید، ایجاد لینک نیاز به متقاعد کردن افراد دیگر برای اضافه کردن لینک شما به سایت های آن ها است. این کار را بسیار سخت تر می کند.

مشاغل تجارت الکترونیک می توانند با ارائه محصولات رایگان به وبلاگ نویسان برای بررسی، ارائه سرویس های اسپانسری و انتشار نتایج واقعی تحقیقات (وبلاگ نویسان دوست دارند با آمار و ارقام پیوند برقرار کنند) لینک ایجاد کنند. مشاغل محلی نیز می توانند با همکاری با خیریه های محلی، میزبانی از رویدادهای محلی و اعطای جوایز، بک لینک کسب کنند. همچنین هر وب سایتی می تواند با ایجاد محتوای مفیدی که به اندازه کافی خوب است که سایر وب سایتها بخواهند به آن لینک دهند، پیوند کسب کنند.

ایجاد بک لینک به خلاقیت نیاز دارد، اما تاکتیک های زیادی وجود دارد که ارزش آن را دارد که سایت شما را وارد لیست سیاه گوگل نکند. فقط مطمئن شوید لینک های مورد نظر شما در واقع برای مخاطبان شما و وب سایتی که با آن کار می کنید ارزشمند هستند.

در این بخش، با تمرکز بر کیفیت بک لینک نسبت به کمیت ، به چند روش پرداخته می شود که می توانید سایتهایی را پیدا کنید که به شما پیوند دهند.

چرا بک لینک ها بسیار مهم هستند؟

     دو دلیل وجود دارد که بک لینک ها بسیار مهم هستند، هرچند اغلب به یکی از آنها به خوبی توجه نمی شود:

  • آنها به Google و سایر موتورهای جستجو علامت می دهند که وب سایت شما معتبر است و باید در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشد. آنها به طور گسترده یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی سئو محسوب می شوند.
  • آنها به افراد جدید کمک می کنند تا درباره شغل شما آگاه شوند و ترافیک مربوطه را به وب سایت شما برگردانند.

   مردم وقت زیادی را صرف تمرکز بر روی اولین مزیت می کنند که قطعاً مهم است. اما هدف نهایی سئو، آسان تر پیدا کردن وب سایت شما توسط افرادی است که به دنبال آنچه شما می       فروشید، هستند.

بک لینک بی اعتبار چیست؟

بک لینک بی اعتبار هر پیوندی است که از یک وب سایت با اعتبار پایین ایجاد می شود یا به Google نشان می دهد که از شیوه های ایجاد لینک اسپم استفاده می کنید. Google فقط به پیوندهای جداگانه توجه نمی کند، بلکه هنگامی که نمایه بک لینک شما الگویی را نشان می دهد که در تلاش برای بازی دادن سیستم هستید آن را به خاطر می سپارد. هر بک لینک که این نوع الگو را نشان می دهد، لینک بی اعتبار است.

داشتن شبکه لینک عالی در صورتی که می خواهید سئوی سایت خود را بهبود ببخشید و ترافیک بیشتری کسب کنید، بسیار مهم است. سایت هایی که لینک های بسیاری از حوزه های مرتبط دارند، از سایت هایی که فاقد آنها هستند، بهتر می باشند.