پارک دامنه چیست؟

فرض کنید سایتی دارید که هم دامنه ir دارد و هم دامنه com. می خواهید زمانی که کاربران هر کدام از آدرس ها را بزند، صفحه اصلی سایت شما بالا بیایید. این کار چند مزیت دارد. مثلا می توانید غلط های املایی کاربران را اصلاح کنید. دامنه شما ممکن است به شیوه های مختلف، خوانده یا نوشته شود. می توانید همه را ثبت کنید و با اتصال دامنه به سرور، اجازه دهید که همه روی یک سایت بالا بیایند.

به صورت کلی، زمانی از پارک دامین روی هاست استفاده می شود که بخواهید بجز آدرس سایت اصلی ، دو یا چند دامنه دیگر هم بالا بیاید. در واقع اتصال 2 دامنه به یک هاست یا بیشتر را با همین روش می توانید انجام دهید.

 

اتصال دامنه به هاست

پارک دامنه در سی پنل بسیار ساده است. کافی است اطلاعات ورود به هاست شامل نام کاربری و پسورد را وارد کنید. ساده ترین لینک برای دسترسی به هاست سی پنل شما مثل آدرس زیر است. بجای example.com آدرس سایت خودتان را وارد کنید.

 

از زیر مجموعه Domains ، گزینه Aliases یا Park Domain را انتخاب کنید. مشابه تصویر زیر:

در صفحه ای که باز می شود، کادری وجود دارد که می توانید دامنه جدید را وارد کنید.

با زدن دکمه Add Domain دامنه مورد نظر شما به هاست متصل شده و پارک دامنه به درستی صورت می گیرد. ممکن است تمایل داشته باشید اتصال دامنه ای که پارک کرده اید را از هاست قطع کنید. پس به مرحله بعد می رسیم.

حذف کردن دامنه متصل شده به هاست لینوکس سی پنل

اگر بخواهید دامنه ای را از این هاست انتقال دهید و روی هاست دیگری پارک کنید، می توانید مرحله زیر را انجام دهید. زیر بخشی که دامنه را اضافه می کردید، بخش دیگری به نام Remove Aliases وجود دارد. اینجا لیست کلیه دامنه هایی که روی هاست مورد نظر شما پارک شده اند را مشاهده خواهید کرد. من در اینجا فقط یک دامنه را پارک کرده بودم. که در این جا مشاهده می کنید. با استفاده از گزینه Remove می توانید تنها با یک کلیک این کار را انجام دهید.

به همین سادگی اتصال دامنه به سایت انجام می شود. البته نکته مهمی وجود دارد. پیش از اینکه شما عملیات اتصال دامنه به سرور لینوکس را انجام دهید، پیش نیازهایی باید صورت گیرد. در مرحله بعد به این موارد می پردازیم.

نکات مهم پیش از پارک دامنه

همانطور که اشاره شد، پیش از پارک دامین روی هاست سی پنل ، فرایندی باید انجام گیرد. این کار، تنظیم DNS از طریق کنترل پنل است. البته توجه داشته باشید که این کار معمولا در هاستینگ های مختلف متفاوت است. اما در یک مسأله مشترک است. باید زمان مشخصی از تنظیم دی ان اس ها بگذرد را بتوانید پارک دامنه رایگان را انجام دهید. در زیر به این مورد اشاره خواهیم کرد.

نکته دیگر، تأثیر نوع دامنه در اتصال dns است. برای دامنه های بین المللی، مثل com، org و … یک روش و دامنه های کشور ایران ir یک روش دیگر وجود دارد.

اتصال دامنه های بین الملل به dns

در پنل شرکت میزبانی سایت خود لاگین کنید. از میان دامنه ها، دامین مورد نظر خود را انتخاب کنید و در بخش تنظیم name server ها، DNS هاست مورد نظر را ست کنید. یک مثال از این مورد می زنیم. همانطور که اشاره کردیم، در هر شرکت هاستینگ ممکن است کمی تفاوت وجود داشته باشد.

از بخش مدیریت دامنه ها، گزینه دامنه های من را انتخاب می کنم. در اینجا لیست دامنه ها را خواهم دید. دامنه ای که مد نظرم هست را انتخاب می کنم. جزئیات آن، تنظیم DNS را انتخاب می کنم. البته ممکن است تغییر DNS، بسته به شرکت میزبانی شما، نام هایی مثل مدیریت name server ، نام سرور ها و … داشته باشد.

سه نکته را فراموش نکنید:

1- دی ان اس هاست که در اینجا ثبت می کنید، هنگام خرید هاست برایتان ایمیل شده. اگر ندارید، از همان شرکت میزبانی که خریده اید، می توانید دریافت کنید.

2- در پایان دکمه ویرایش را حتما کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

3- برای دامنه های بین المللی مثل com، org و … بعد از اتصال dns ، پنج تا شش ساعت منتظر بمانید و سپس فرایند پارک دامنه یا اتصال دامنه به هاست را انجام دهید.

تنظیم DNS برای دامنه های IR در اتصال دامنه به هاست

و اما برای دامنه های ir، ابتدا به سایت ایرنیک به نشانی https://www.nic.ir/Login وارد شوید. در اینجا هم روی گزینه دامنه های من کلیک کنید. سپس دامنه مورد نظرتان را انتخاب کنید. در یکی از بخش ها دکمه ای به نام “ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه” می بینید. در اینجا می توانید دی ان اس هاست مورد نظر را برای پارک دامین روی هاست تنظیم کنید.

بعد از این کار باید 12 تا 24 ساعت برای اتصال دامنه به سایت منتظر بمانید.